Idealne drukowanie
Aby przygotować plik do wydrukowania, niekoniecznie obowiązują zasady tradycyjnego drukowania. W tym poście omawiamy 3 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz projektować.
1. DPI?
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o rozdzielczość, jest to, że banery i inne duże formaty będą oglądane z daleka. Oznacza to, że przy podejmowaniu decyzji o rozdzielczości należy wziąć pod uwagę odległość oglądania.
DPI - jedna miara używana do określenia rozdzielczości w druku wielkoformatowym nazywa się punktami na cal (DPI). Kropki na cal to po prostu liczba pojedynczych punktów, które mogą zmieścić się w jednym calu wydruku cyfrowego.
- Blisko - 0,5-1 m, 200 dpi (Plakat, Obraz, RollUP)
- Kilka kroków - 1-3 m, 150 dpi (Witryna sklepowa, Plansza informacyjna)
- Nie daleko - dalej - 3-6 m, 75-100 dpi (Reklama wolnostojąca, Baner na płocie)
- Daleko - 6 m, 45 dpi (Reklamy przy drogach, Autostradach, Na elewacjach)
2. Jaki Format Pliku?
Przy tak wielu formatach plików do wyboru, trudno powiedzieć jak zapisać plik. Ogólnie preferowanym formatem druku wielkoformatowego są pliki TIFF lub EPS no i PDF zasada jak przy druku offsetowym z zachowaniem DPI - z jakiej odległości będzie praca oglądana.
- TIFF - doskonały do tworzenia dużych plików bez utraty jakości. Ten format zachowuje specjalne funkcje, takie jak warstwy i przezroczystość, po zapisaniu z programu Photoshop, Corel PHOTO-PAINT, Affinity Photo każdy inny preferowany.
- EPS - jest jednym z najbardziej wszechstronnych formatów plików i może zawierać kombinacje tekstu, grafiki i obrazów. Jest używany do obrazów wektorowych w programie Adobe Illustrator, CorelDRAW, Affinity Designer tutaj dowolność.
- PDF - łączy grafikę rastrową i wektorową z każdego programu można wygenerować plik (Nie zalecamy generowania pliku PDF z pakietu Microsoft Office - działanie może być odwrotne do zamierzonego)
Ogólnie rzecz biorąc, format pliku będzie zależeć od naszej drukarki i jej specyfikacji, więc skontaktuj się z nami aby omówić sposób skonfigurowania pliku.
3. Dobór?
Aby wydrukować duży rozmiar, musisz go zmniejszyć. Wymagania dotyczące pewnych wymiarów będą się różnić w zależności od programu, którego chcesz użyć, jednak ogólnie dobrym pomysłem jest użycie programu wektorowego CorelDRAW, Illustrator, Affinity Designer lub inny preferowany który umożliwia pracę w mniejszej skali, na przykład ½ lub ¼, a następnie skalowanie w górę.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed wysłaniem produktu końcowego do druku spróbuj samodzielnie wydrukować mniejszą, skalowaną wersję. Pomoże Ci to złapać wszelkie poważne lub drobne problemy, zanim będzie za późno!
Oprócz tych trzech najważniejszych wymagań pamiętaj, aby regularnie oglądać swoją pracę z daleka przez cały proces projektowania, aby mieć pewność, że ma ona pożądany efekt.